Zaznacz stronę

Fale / Syreni Song

Spektakl „FALE / Syreni Song” to współdziałanie dwóch tancerek, hyperobiektu i dźwięków S.O.S. no-bandCAMP wespołu muzycznopodobnego.

Scenografia spektaklu jest bardzo surowa, na początku jest to jeden obiekt – wisząca kilkumetrowa monochromatyczna „ściana” folii, spreparowana „martwa natura”, wywołująca skojarzenia z różnymi zjawiskami przyrody – falą, mgłą, tajfunem, górą lodową, wirem, których działanie może wymknąć się spod kontroli, stając się siłą nieokiełznaną, większą i silniejszą od człowieka. Jak żywioł. Performerki znikają w obiekcie, wynurzają się z niego, wpadają do środka, ślizgają się, turlają, wirują i wspinają się na niego. Performerki grają z rzeczywistością obiektu, który wpływa bezpośrednio na ich ruch oraz iluzją jaką ta relacja stwarza, z energią wody, rytmem przypływów i odpływów.

Warstwa audytywna spektaklu powstaje na żywo w wyniku bezpośredniej interakcji ciał tancerek z wiszącym obiektem oraz dźwięków wydobywanych z mechanizmów i przyrządów pomiarowych (nie będących instrumentami), wyznaczając rytm spektaklu, wywołując stany medytacyjne i komunikaty foniczne; pieśń syren o wymierającej naturze, spektakl – koncert. Pieśń syren o ginącej naturze.

Jest to spektakl afabularny, bez użycia słów, który pozostawia dużą przestrzeń dla interpretacji i intuicji widza.

Spektakl jest wynikiem działania powołanego w lipcu zeszłego roku projektu Aerial Dance Lab, którego celem jest poszukiwanie alternatywnych strategii choreograficznych dla szeroko rozumianej sztuki aerial dance, poszukiwania teoretyczne i praktyczne poddające autorefleksji i kwestionujące powszechne sposoby prezentacji i obowiązującą estetykę aerial dance oraz przekroczenie tradycyjnej prezentacji „techne” (figur i trików), wynikające z przeświadczenia o tym że powietrzne techniki taneczne i cyrkowe mogą stanowić wyrazisty język artystyczny.

Języki spektaklu: ruch, taniec, cyrk współczesny, teatr formy

Obsada: Kasia Donner, Kamila Dąbrowska, Bartek Wielgosz oraz czasem zaproszeni goście

Realizatorzy, Produkcja: Teatr Fru, projekt Aerial Dance Lab, we współpracy z GOKSIR w Srebrnej Górze i Gminą Stoszowice

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom, GOKSIR w Srebrnej Górze oraz Gminie Stoszowice, za kolejną udaną współpracę i udostępnienie nam przestrzeni do prób.

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Galeria

 

UNDER CONSTRUCTION – targowisko próżności

Udział biorą:
Marta Karmowska/Karolina Gorzkowska, Sara Skrajna, Wiktoria Wiktorczyk/Kamila Obrębska/ Dominika Krzymowska, Katarzyna Donner
Scenografia, światło i dźwięk: Bartek Wielgosz
Koncept: Katarzyna Donner

PREMIERA:

XVII Festiwal Teatru Otwartego w Świdnicy

oraz
XVI Lądeckie Lato Baletowe
Srebrnogórski Mikser Artystyczny
Sztukmistrze w Lublinie
Rynek Sztuki w Płocku
OFCA w Oleśnicy

Inscenizowany powietrzny happening uliczny inspirowany dramatem Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”. Spektakl składa się z czterech odsłon, po kolei obnażających mechanizmy działające współczesnym społeczeństwem –
które poddawane jest „inżynierii” społecznej mającej na celu „hodowanie” idealnych ludzi, które jest zarażone bezmyślnym konsumpcjonizmem, które produkuje rzesze pracowników korporacji uczestniczących w wyścigu szczurów, społeczeństwo pozbawione „duchowości”, „boga”. Symbolicznie miejsce „nieba” w życiu człowieka zajmuje „miejsce na twoją reklamę”, reklama mówi człowiekowi jak ma żyć i jakich wyborów dokonywać, natomiast miejsce boskiego posłannika „hermesa” – zajmuje blokowy dresiarz.

Spektakl odbywa się w obrębie konstrukcji akrobatycznej, część nazwy w tytule (under construction) oznacza zarówno miejsce w obrębie konstrukcji, jak i miejsce budowy – atrapa świata, świat w budowie – powierzchowny i niedokończony, jest również elementem niezbędnym do wykonania cyrkowych ewolucji powietrznych. W kolejnych odsłonach trzy performerki przebierają się w kolejną „postać”.
Wokół konstrukcji wije się wielki plastikowy robal – komentator i dj, którego setem jest natłok informacji z gazet, radia, telewizji, książek kucharskich, encyklopedii i kobiecych poradników.

Spektakl trwa 50 min.

HOT SPOT